Köszöntünk a 443-as Szent László Cserkészcsapat honlapján!
Csapatunk szeretettel várja cserkészjelöltek jelentkezését 6 éves kortól.
Programjaink
Őrsgyűlés
A heti rendszerességű őrsi foglalkozásokon a gyerekek a cserkészpróbákhoz és a nyári táborozáshoz szükséges tudnivalókat (pl. tűzrakás, csomózás, természetismeret) sajátítják el játékos formában, az őrsvezetők segítségével. Az őrsgyűléseket a Szent László Plébánia (Diana út 15/a) hittantermében, illetve kertjében tartjuk, a tanév ideje alatt minden pénteken délután 5-től
Nyári tábor, portya
A cserkészcsapat nyaranta 7-10 napos tábort tart. A táborok természeti környezetben (erdőben), nomád körülmények között zajlanak, a tábort mi magunk építjük fel, az őrsök közös őrsi sátrakban laknak. A tábor fontos eleme az évente változó keretmese, amely átszövi napi tevékenységeinket (túrázás, kézművesség, sport, tábortűzi programok). A tanév során a csapat cserkészportyákat (egy-két éjszakás hétvégi túrákat) is szervez.
Beszámolók a táborokról:
Bernecebaráti (2023): 2023 tábori beszámoló link
Magyaregregy (2023): 2023 tavaszi portya link
Gyöngyöstarján (2022): 2022 tábori beszámoló link
Döbrönte (2020): 2020 tábori beszámoló link
Várpalota (2019): 2019 tábori beszámoló link
Kötcse (2018): 2018 tábori beszámoló link
Plébániai programok
A cserkészcsapat részt vesz a plébánia által szervezett közösségi programokon, mint például a terményünnep vagy a disznóvágás. Hagyományosan a cserkészek vezetik a nagypénteki Keresztutat, és részt vesznek a Szent Sír őrzésében Nagyszombaton.
Kapcsolat
Csapatparancsnok:
Morvay Zsigmond email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. telefon: 20/4526616
Instagram oldal:
A cserkészcsapat története
Az 1940-es évek elején a Sváb-hegyi elemi iskolában alakult meg a 443-as számú cserkészcsapat „Előd vezér” néven. Keveset tudunk róla, mivel 1948-1989 között a cserkészetről még beszélni sem volt szabad. A csapat zászlója a plébánia padlásán átvészelte a nehéz időket. A zászló rúdja pedig virágkaróként funkcionált.
1989-ben újjáalakult a Magyar Cserkészszövetség. Plébániánkon is megkezdődött a gyerekek toborzása az alakuló cserkészcsapatba. A cserkészcsapat megalapítója és vezetője Sz. Lukács János volt. A 443. sz. Szent László Cserkészcsapat a szövetségtől a működési engedélyét az újonnan alakulók közül harmadikként kapta meg. Az első fogadalomtételre 1989. szeptember 24-én került sor.
2011. óta Szőcs Péter volt a csapatparancsnok, aki kezdetektől fogva tagja volt a cserkészcsapatnak. 2011 és 2016 között az adonyi 1414-es Gellért Püspök Cserkészcsapattal táborozott közösen a csapat, 2017 óta pedig önállóan táborozunk.
2023-tól a csapatparancsnoki tisztséget Iványi Máté tölti be.
A cserkészmozgalom célja
A cserkészmozgalom célja, hogy a társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten
felé növekedjenek. A cserkészet ennek érdekében életmodellt nyújt, illetve ifjúságnevelést végez önkéntesek segítségével. (Magyar Cserkészszövetség)
A cserkészmódszer
• cserkésztörvény és cserkészfogadalom;
• cselekedve tanulás;
• kiscsoportos (őrsi) rendszer;
• folyamatos, változatos és ösztönző programok;
• szimbolikus keret (keretmese);
• személyes fejlődés, önnevelés;
• felnőtt támogatás;
• természeti környezet
• magyarságtudat
A cserkésztörvények
1. A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond.
2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik.
3. A cserkész, ahol tud, segít.
4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.
6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.
7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
8. A cserkész vidám és meggondolt.
9. A cserkész takarékos.
10. A cserkész testben és lélekben tiszta.